VIP Ildsjæle U25

VIP Ildsjæle U25

Her ses VIP Ildsjælene U25 fra uddelingen i 2017 -
Andreas K, Andreas S, Charlotte, Kasper og Line.
VIP Ildsjæle U25

I Aalborg Kommunes  fritidspolitik indgår det, at dyrke enhver motivationsfaktor, hvormed man kan indfange og stimulere de unge ledertyper i Aalborgs fantastiske foreningsverden.
Give dem det klap på skulderen, der måske gør, at de hænger ved, i det fællesskab, som er så livsbekræftende og nærværende.
I vores visdom en hæder, som ses… og som kan mærkes her og nu!
Ud over et diplom til væggen udstyrer vi modtagerne med en lang række gode oplevelser inden for det kommende år.

I SIFA blev vi så vilde med idéen, at vi har lagt en ekstra bonus på i form af en gavecheck på kr. 1.000,- til hver af VIP’erne.

Alle med relation til Aalborgs foreninger kan indstilles, således ikke bare fra idrætten, men også spejdere, korps og idebetonede foreninger som modelbyggere og rollespilsforeninger osv.
I bedes bemærke, at modtagerne den unge alder til trods har adskillige års lederarbejde bag sig.
Indstillinger til VIP Priserne foregår i december/januar via nettet – link hertil vil være tilgængeligt her på siden, når det er muligt.

Vi uddeler prisen i forbindelse med kåringen af Aalborgs Bedste (hædring af danske mestre fra året før), som i 2017 finder sted i marts.

Nedenfor kan du se de modtagere, der har været til dato:

2017

Andreas Krebs, Nøvling IF
Andreas Sondrup, Nibe HK
Charlotte Østerdal Kjær Jensen, HK 89
Kasper Ottesen, DCH Lindholm
Line Kolmorgen, Vadum IF – Gymnastik

Du kan se billeder fra overrækkelsen HERLæs mere om indstilling til prisen HER
2016

Louise Bakmann, LKB – Fodbold
Casper Bjerrum Christensen, Svømmeklubben Nord
Lonnie Rasmussen, LKB – Gymnastik
Simon Jensen, Skalborg Sportsklub
Jonas Sørig, Svenstrup Badmintonklub

2015

Erik Kalmar Møller Jensen, Bowlingklubben Stenhuset
Iman Saada, HK Star
Michelle Werenberg Jensen, Aalborg Basket 2005
Alexander Staffe, Idrætsklubben Aalborg Freja
Rune Pedersen, Gug Badmintonklub

2014

Christian Nør Larsen, Aalborg Sejlklub
Philip Holstein, Aalborg Kajakklub
Christine W. Callesen, Aalborg Kajakklub
Emil Vejling Andersen, Nøvling IF
Mads Bach Futtrup, Gug Badmintonklub
Qendrim Nika, Aalborg Cricket Club

2013

Peter Qvist, Gug Badmintonklub
Andreas Fink Mejlgaard, FDF Aalborg Søkreds
Kirsten Kjær Steffensen, KFUM Spejderne Sulsted/Tylstrup
Thomas Kloster Sørensen, Nøvling IF
Simon Hamborg, Aalborg Basketball Klub

Stort tillykke til de mange VIP’ere…Aalborgs Bedste!!