Årets Talent Pris

Årets Talent Pris

Årets Talent 2016 - Benjamin Lobo Vedel, Aalborg Atletik & Motion, har her fået overrakt Årets Talentpris 2016 af næstformand for SIFA Tem Frank Andersen
Årets Talent Pris

– går til en ung idrætsudøver, som i det pågældende år fylder 14, 15 eller 16 år, og som har gjort sig bemærket ved iøjnefaldende sportslig fremgang, samtidig med at vedkommende ved sin adfærd har medvirket til at skabe et godt sammenhold og kammeratskab inden for sin forening.

Indstillinger kan sendes til sl@sifa.dk – og skal være os i hænde i primo april.

Hvem kan indstille?

Foreninger, der er medlemmer af SIFA kan foretage indstilling, dog kun af egne medlemmer. SIFAs bestyrelse træffer alene afgørelse om, hvem pokalerne skal tildeles.

Hvornår skal der indstilles?

Indstillinger skal væres SIFA i hænde den 31. marts.

Hvordan indstiller man?

Send en begrundet indstilling til: sl@sifa.dk

Modtagere gennem årene:

1983 Ole P. Mortensen, VIF
1984 Lars Halskov Nielsen, Nørresundby Boldklub
1985 Karin Ptaszek, Aalborg Tennisklub
1986 Uwe Max Jessen, Aalborg Jiu-Jitsu og Judo Klub
1987 Annette Johansen, Gug B.
1988 Henriette Christensen, Aalborg Rytmiske Sportsdanserforening
1989 Dorte Jensen, AFF
1990 Thomas Jensen, Aalborg Chang
1991 Mie Mortensen, Aalborg Jiu-Jitsu og Judo Klub
1992 Pia Hammershøy, Aalborg Gymnastikforening
1993 Nicolaj Tuure og Iben Poulsen, Aalborg Rytmiske Sportsdanserforening
1994 Rasmus Hjørringgaard, Brydeklubben THOR Vejgaard
1995 Thomas Røjkjær, Badmintonklubben Triton
1996 Ole Elstrøm, Aalborg Jiu-Jitsu og Judo Klub
1997 Louise Kristensen, Jydsk Bowling Union
1998 Gry Uhrenholdt, Badmintonklubben Triton
1999 Mark Kristensen, Brydeklubben Thor Vejgaard
2000 Tine Krog Jensen, Rideklubben St. Restrup
2001 Jesper Lie, Aalborg Bueskyttelaug
2002 Mikkel Jensen, Aalborg Kajakklub
2003 Bo Winther Pedersen, Jydsk Bowling Union
2004 Peter Sørensen, Svømmeklubben Nord
2005 Sofie Seemann, Sportsrideklubben Aalborg
2006 Kathrine Hammer, Aalborg Svømmeklub
2007 Ikke uddelt – ingen kandidater indstillet
2008 Nadja Poulsen, Brydeklubben Thor Vejgaard
2009 Mie Sørensen, Svenstrup Godthåb IF
2010 Ikke uddelt – ingen kandidater indstillet
2011 Rikke Johansen, Bowlingklubben Stenhuset
2012 Mie Østergaard Nielsen, Aalborg Svømmeklub
2013 Dennis Sabroe, Mathias Bak og Marcus Frandsen, Brydekl. Thor Vejgaard
2014 Mika Guldbæk, Bowlingklubben Stenhuset
2015 Ikke uddelt – ingen kandidater indstillet
2016 Benjamin Lobo Vedel, Aalborg Atletik & Motion
2017 ?